Bezpečnost

Bezpečnost a pilot

Primární složkou při tandemovém letu hraje pilot. Proto máme jedny z nejzkušenějších pilotů, kteří mají nalétáno přes 500 hodin.

Technická bezpečnost

Křídlo

Tandemové křídlo je podrobováno, každý rok technické zkoušce, podobně jako tomu je u technické zkoušky automobilu. Je naprosto nepravděpodobné, že by let byl ovlivněn technickou závadou a doposud nám není znám případ, kde by tomu tak bylo. Přesto je na palubě ještě záložní padák pro případ nouze.

Sedačka

Je úvazek podobný horolezeckému sedáku. Důležité je aby došlo ke kontrole uchycení levé i pravé nohy a také trupu. Jedná se věstnou tyto tři záchytné body, které drží pasažéra přichyceného ke křídlu. Křídlo musí být spojené se sedačkou dvěma karabinami. Všechny použité materiály jsou testovány na několika násobek reálného zatížení.

Bezpečnost a pasažér

Do určité míry nese zodpovědnost i pasažér, který ovlivňuje převážně jenom start vzlétnutí. Nejčastější úrazy spojené s paraglidingem nesouvisí s letem samotným, ale pouze s pozemní aktivitou. Konkrétně se jedná o start a přistání. Start je velice závislí na pasažéru, jelikož pasažér pomáhá svojí váhou a rozběhem uvést tandemové křídlo do letového režimu. Pokud při rozběhu pasažér zakopne, může dojít k pádu pasažéra i pilota. Proto je dobré si před startem nanečisto vyzkoušet rozeběhnutí z daného startovacího místa. Přistání je druhy kritický bot, který může být ovlivněn pasažérem. Pasažér má dvě možnosti přistání buď na nohy, nebo na zadek s nataženými nohami. Jelikož při přistání na nohy může dojít opět k zakopnutí nebo vyvrknutý kotník, většina pilotů upřednostňuje, aby pasažér zůstal sedět, a pro první let je to asi i nejlepší varianta pro minimalizaci rizik.

Bezpečnost a počasí

Dalším výrazným bezpečnostním prvkem je počasí, které si hlídá pilot na základě předpovědí a aktuální situace, která se dá vyčíst z oblohy. Nelétá se při hodně silném větru a předbouřkovém a bouřkovém období. Déšť samotný sice není nebezpečný, ale nepovažuje se za příjemnou součást letu, takže se mu také snažíme vyhýbat.

Pojištění

Pro všechny případy mám ještě zřízené pojištění, kdyby se náhodou něco  v krajním případě přihodilo. Pokud máte zájem vědět jak jste přesně pojištěni, tak nás kontaktujte.

 

One Comment

  1. healthraport.cz July 27, 2015 1:07 am

    Dobře pověděné a konečně konkrétně k tématu. Zdílím Tvůj názor, jednak ne tak úplně, ale i ta střílíš do
    černého.

    Reply

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Visit Us On Facebook
Visit Us On Facebook